+48 22 290 55 44
info@staworzynski.com

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Tytuł

5-WHY

Metoda 5-WHY jako skuteczny sposób identyfikowania usterek

    Metoda 5-WHY z języka angielskiego "5-Dlaczego?" jest jedną z metod pozwalających na wykrywanie przyczyn problemów/defektów. Jest to zasada, którą stosujemy w celu ustalenia podstawowej przyczyny problemu. Twórcą metody 5-WHY jest Sakichi Toyoda
    Zadawanie kilku pytań „Dlaczego?”  (z ang. Why?) pozwala dojść do źródła zakłóceń, gruntownie zbadać ich przyczynę i skupić się na ich skutecznym rozwiązywaniu. Dzięki zadawaniu pytań „ Dlaczego?” problem staje się bardziej zrozumiały przez co podstawowa przyczyna jego powstania jest łatwiejsza do zidentyfikowania i wyeliminowania. Analiza 5-WHY pozwala odpowiedzieć na pytania:

  • dlaczego powstał problem?
  • dlaczego go nie zauważyliśmy?
  • jak go rozwiązać?

Prosty przykład:

Pytanie 1: Dlaczego pracownik się przewrócił?
Odpowiedź: Podłoga była mokra.

Pytanie 2: Dlaczego podłoga była mokra?
Odpowiedź: Bo woda wyciekła z nieszczelnego zaworu.

Pytanie 3: Dlaczego zawór był nieszczelny?
Odpowiedź: Bo uszczelka była zużyta.

Pytanie 4: Dlaczego uszczelka była zużyta?
Odpowiedź: Bo nie była wymieniona od 3 lat.

Pytanie 5: Dlaczego nie była wymieniona od 3 lat?
Odpowiedź: Plan przeglądów prewencyjnych nie uwzględnia kontroli zaworów.

Przyczyną problemu jest więc:

Plan przeglądów prewencyjnych który nie uwzględnia kontroli zaworów!

Metoda 5-WHY jest prosta i łatwa do zastosowania w każdej organizacji/firmie. Nie wymaga znajomości statystyki. Można bardzo szybko taką metodę wprowadzić poprzez proste i krótkie szkolenie.
Metoda choć nazywana 5-WHY- to jednak czasami wystarczą tylko 4 pytania, a czasem należy zadać ich więcej. I koniecznie trzeba zapamiętać, że metoda 5-WHY nie jest działaniem lecz dochodzeniem do problemu drogą dedukcji, która niekiedy może prowadzić do błędnych wniosków. Metoda ta może wydawać się trywialna jednak sporo pozornie błahych spraw bywa nierozwiązywalna na drodze mniej rzeczowego podejścia do tego tematu.

Zdarza się nagminnie że podobne do powyższego problemy są identyfikowane w przedsiębiorstwie w sposób subiektywny, zależny od relacji zawodowych pomiędzy pracownikami itp. Wtedy wyciągane wnioski na nic się nie przydają, przedsiębiorstwo NIE UCZY SIĘ NA BŁĘDACH i zamiast się rozwijać, cofa się dochodząc do np. takich wniosków:

Pytanie: Dlaczego pracownik się przewrócił?
Odpowiedź: Ponieważ był nieuważny!

Przyczyną problemu jest więc:

Przyczyną jest nieuwaga pracownika!

 Co oczywiście jest wnioskiem błędnym i odbije się niekorzystnie nie tylko na relacjach wśród kadry pracowniczej lecz na tak wydawałoby się odległych parametrach jak:

  • terminowość produkcji
  • jakość produkcji
  • poziom wykonania
  • itp. czynniki i parametry

 To co wydaje się oczywiste nie zawsze takim jest. Dlatego ważne jest aby w przedsiębiorstwie opierać się na schematach opracowanych przez specjalistów nie próbując samodzielnie wyważać już wyważonych drzwi. Zasada Brzytwy Ockhama zabraniająca mnożenia bytów nie sprawdza się w identyfikowaniu tego typu problemów i błędów.

 Źródła: wikipedia.pl, „Metoda 5-WHY” Zbigniew Huber i opracowania własne

Polecamy również na naszym blogu

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE